Ямковий бізнес на полтавських напрямках або замітки автомобіліста

Яма

З приходом весни простий лубенський автовласник Микола невблаганно хоче спати. І справа не тільки в біоритмах. Він шукає забуття, щоб не думати про гроші і не хотіти їсти. Тому що першу половину своєї березневої зарплати він витратив на підготовку до Великодня та Поминального понеділка, а другу - на ремонт машини. Його старенька «дев’яносто дев’ята» (ВАЗ 21099) не пережила навіть першої поїздки на центральний цвинтар. Бо стан лубенських доріг такий, що навіть ходити по ним треба обережно. А їздити - тим більше.

По правді кажучи, на головних вулицях Лубен справи йдуть ще більш-менш. Нещодавно ями залатали асфальтом і вони перетворились на маленькі горбики. Принаймні, по ним можна пересуватись на нижніх передачах, а деінде навіть включати «четверту». Продовжується ремонт вулиці Ярослава Мудрого та Володимирського проспекту.

Доволі презентабельно виглядає об’їзна траса Київ – Харків, яку постійно ремонтують та будують вже протягом багатьох років. Але водій, звиклий до комфорту, звертає в районі перехрестя біля села Вільшанка на Лубни. І мчить на звичній швидкості, до якої він звик на трасі. Перша пастка у вигляді двадцятисантиметрової ями чекає його вже за декілька метрів. Її досить, щоб машину довелося віддати в дорогий ремонт. А якщо на швидкості відлетить колесо, то все буде виглядати більш гнітюче. Може постраждати сам водій, його пасажири та інші водії-бідолахи, які теж зі сльозами на очах вбивають власні автівки на лубенських «направленнях». Саме так колись Уїнстон Черчиль назвав радянські дороги. На превеликий жаль, з цього часу пройшло без малого 80 років, канув в небуття Радянський Союз, але дороги залишилися тими ж.


 Навіть двадцатисантиметрова яма призведе до дорогого ремонту 

Анекдот тих часів: Японець поїхав до СРСР, потрапив на дорозі в яму і вирішив подати до суду. Мовляв, це місце потрібно було спеціально позначити червоним прапорцем. На це йому відповідають: «Ти коли кордон перетинав, бачив великий червоний прапор над будкою прикордонника? Так ось, він як раз і означає ями і діє на всій території країни ».

Схоже, що лубенцям теж варто взяти на озброєння цю практику. Наприклад, повісити невеликі прапорці на основних міських магістралях, побільше - при в'їзді в приватний сектор і всередину дворів багатоповерхівок. А при виїзді з міста в район зробити величезні розтяжки з прапорів. Теж червоних, бо поза межами Лубен ситуація ще набагато гірша.

Куди їхати взагалі не варто

Майже не проїзними вважаються направлення на Мацківці, Михнівці, Чорнухи. На батьківщину славетного земляка Григорія Сковороди водії воліють їхати через Пирятин, накидаючи на спідометр зайвих сорок кілометрів, хоча і там дорога на кожному метрі може підкинути несподіваний і аж ніяк не приємний сюрприз. Фактично більш-менш можна пересуватися у напрямках на Луку, Оржицю та Березоточу, хоча і ці дороги викликали б дикий жах у кожного європейського водія.

Хто має зиск із катастрофічного стану доріг

Жарти жартами, а за ями на дорогах потрібно дорого платити. І не тільки державі, і не тільки дорожній збір. Ями і дорожні хвилі дорого обходяться лубенським водіям. Після настання тепла, коли сніг зійшов разом із асфальтом,  до магазинів автозапчастин і до авторинку зачастили водії з поломками ходової. Їм доводиться міняти шарові опори, кермові наконечники, стійки стабілізатора. А буває, що ламається підвіска, пружини і амортизатори. Про понівечені квадратні диски на колесах  навіть згадувати не варто.

Навіть самий незначний ремонт влітає автомобілісту в копієчку. В першу чергу, необхідно зробити діагностику ходової, а це коштує 100-200 грн. в залежності від марки машини. Заміна шарових опор - 70-100 грн. і ще 200 - за саму деталь. Кермові наконечники - по 200 грн. кожен і 80 грн. за роботу майстра. Нова стійка стабілізатора - 150-200 грн. плюс 70 грн. за роботу. Куди дорожче обійдуться елементи підвіски. Так, ціна амортизатора в зборі з пружиною становить 200-380 грн. Що стосується вартості роботи, то багато що залежить від розташування і марки автомобіля. Наприклад, задні амортизатори «Жигулів» легко змінюють за 50-80 грн., а ось передні можуть обійтися і в 170 грн., оскільки тут роботи набагато більше.

Власники магазинів автозапчастин і контейнерів на авторинку потирають руки, рахуючи прибуток. У продавців і автослюсарів теж настрій підвищений, тому що заробіток перших залежить від обсягів продаж запчастин, а  другим ніколи вгору глянути, бо роботи не початий край. Звісно, теж високооплачуваної.

І тільки водії сідають за кермо, похнюпивши голову, бо саме їм доведеться за все платити…

Кілька слів про ямковий ремонт

Термін «ямковий ремонт» був винайдений наприкінці 90-х років вже минулого століття. До речі, не в Україні. Сьогодні достеменно вже важко з’ясувати, хто і де саме його винайшов. Навіть невідомо, в якій крайні. Але винахіднику потрібно поставити пам’ятник із золота при житті. На дорогоцінний матеріал могли б скинутися тисячі тих, хто побудував власні будинки, придбав шикарні автівки та встиг відмітитись на престижних світових курортах за рахунок горезвісного ямкового ремонту. Принаймні, вони повинні були б висловити йому щиру подяку за власний добробут.


Ямковий ремонт ніколи не зробить дорогу якісною

Спробуйте порахувати, скільки саме асфальту піде на ліквідацію тієї чи іншої ями. Навіть сучасна комп’ютерна програма може прорахувати обсяг затраченого матеріалу для ремонту лише з великою похибкою. Тому ямковий ремонт – це просто Клондайк для деяких спритних ділків. Буває, що ями на дорозі просто засипають будівельним сміттям. Їх засипають в дощ, в мороз, в снігопад і з абсолютним порушенням технології. Навіть не знайома з принципами дорожнього ремонту людина дивується, коли ями латають таким чином. Подібний ремонт тримається зазвичай до першого дощу. І ніхто достеменно не знає, скільки грошей було списано на ліквідацію аварійно-небезпечної дільниці. Декілька років тому волонтери намагалися обмальовувати ями білою люмінесцентною фарбою. Це був загальноукраїнський рух. Але коли деякі шляхи стали схожими на полотна Пікассо, вони полишили цю ініціативу, а влада так і не зробила висновків.

Українськими шляхами давно блукає привид корупції. Це безлике явище, оскільки за неправильне освоєння коштів, що виділяються на ремонт доріг, ще ніхто не сів у в'язницю. Але ми можемо здогадуватися про неї, бачачи, як одні і ті ж дороги латають щороку. Коли після дощу, коли після спеки, а коли після сильних морозів. Експерти кажуть, що на дорогах крадуть від 30 до 70% кошторису.

Лубенські дороги руйнуються від того, що їх до ладу давно ніхто не ремонтував. Щовесни влада поспішає навести марафет. По суті - косметичний ремонт. Але якщо дорога руйнується зсередини, то на місці залатаної ями дуже скоро з'явиться нова. І ця тенденція характерна не тільки для Лубен.

Керівництво Укравтодору планує вже за два роки повністю відмовитись від ямкового ремонту доріг. Натомість фігурують терміни «капітальний ремонт», «реконструкція» та «будівництво нових доріг». В цьому році на ремонт українських автошляхів виділено 45 млрд. грн. В українських реаліях ця сума просто астрономічна. А наступного року планується виділити ще набагато більше. Навіть без урахування інфляції розмір виділених коштів шокує враження і без того шокованих станом доріг водіїв. Та тільки, як не дивно, шляхи з кожним роком стають все гіршими.Карта автошляхів Полтавської області та прилеглих районів із позначенням ділянок, які заплановані для ремонту на 2018 рік.

Політики про ремонт доріг

Нещодавно лідер Радикальної партії Олег Ляшко виступив з нищівною критикою так званого «ямкового ремонту» та закликав на законодавчому рівні заборонити його проведення в майбутньому. Натомість варто нарешті перейти до якісного ремонту українських автошляхів. Лідер партії продемонстрував народним депутатам фото урвищ на автодорогах, в яких може повністю вміститись навіть доросла людина.

«Дуже добре дивитися з вікна гелікоптера на дороги і розказувати, які вони гарні. З висоти польоту ям не видно. Показав у парламенті фотографії доріг: Лубни-Чуднівці на Полтавщині, Запоріжжя-Куйбишево-Маріуполь, Миколаїв-Бобринець-Кропивницький, Харків-Суми, Дрогобич-Львів, Київ-Черкаси, Івано-Франківськ-Хриплин, Київ-Суми, які люди викладали у соцмережах після поїздки на гробки. Хай влада побачить реальний стан дорожнього покриття в країні. Щороку на це виділяють мільярди гривень, а у ямах можна пікніки проводити. Їздити по цих колдойобинах неможливо!

Ми вимагаємо заборонити ямковий ремонт і закопувати в ями тих, хто ремонтував ці дороги. Хочемо нормальні дороги – має бути найжорсткіша відповідальність за розкрадання. Досить дурити людей, треба починати масштабний ремонт доріг по всій країні!», – заявив політик у facebook.


На жаль, ями стали безсмертними

Перспективи лубенських доріг

Можна фантазувати та сподіватись на краще. Але, на жаль, щойно виїхавши з гаражу, миттєво повертаєшся до реального світу. І розумієш, що надія, як то кажуть, помирає останньою. Навіть ті ділянки, які були повністю відремонтовані минулого року, сьогодні викликають лише бажання, вибачте, виматюкатись після кожної маленької чи, тим більше, великої ями. І згадати «незлим тихим словом» тих, хто ремонтував ту ділянку, на якій в ямі на авто зігнуло диск, відірвало амортизатор, вирвало шарову опору. А також з острахом подивитись у майбутнє, передбачаючи в ньому нові і нові ремонти ходової частини власної автівки, розмірковуючи про те, де взяти на них величезні кошти.

Сергій Корнієвський.

 

Коментарі відсутні
Ви не можете залишити коментар! авторизуйтесь або зареєструйтесь